2017 AUTO SHOW WINNERS

1st Class: Model A and Model T

1st - Eugene Yachere - Rockwood, PA | 1930 Model A

2nd - Ken & Linda Pyle - Somerset PA | 1930 Ford Model A

2nd Class: Antique Car thru 1949 (except #1)

1st- Skip Seaton - New Salem PA |1938 Studebaker

2nd - Roger Rittenhouse - Smock PA | 1933 Chevy

3rd Class: Antique Car 1950 - 1959

1st- Doug and Nanette Johnson - Wellersburg PA | 1956 Hardtop Chevy

2nd - Ken Schutle - West Mifflin PA | 1951 Hudson

4th Class: Antique Car 1960 - 1969

1st - Roger Clark - Meyersdale PA |1964 Ford Mustang

2nd - Ed & Michele Stark - Washington PA | 1970 Ford

5th Class : Antique Truck thru 1959 (except #1)

1st - Teresa & Bob Landis - Berlin PA | 1951 Dodge

2nd - Bernie & Carol Beal - Meyersdale PA | 1950 Willys Panel Truck

6th Class: Antique Truck 1960 - 1990

1st - Ron Plummer - Evertt PA | 1980 Chevy

2nd - Ed Loyacona - Greensburg, PA | 1990 Chevy Silverado

7th Class: Two Seat Sports Car any year

1st - Dennis McQuade - Berlin PA | 1960 Corvette

2nd - Ryan Davis - Cumberland MD | 1966 Corvette

8th Class: Classic Mustang any year

1st - Jack Beitzel - Meyersdale PA | 2000 Mustang

2nd- Tom White - Meyersdale PA | 2002 Ford Mustang

9th Class:  Classic Street Rod pre-1940

1st - In Memory of Mark Beal - Meyersdale PA | 1931 Ford

2nd - Dave Suder - Berlin PA | Model A

10th Class: Muscle Car 1950 - 1970

1st- Keith Lucas - Frostburg MD | 1968 GTO

2nd - Bill & Bev Grimes - Rogersville PA | 1969 Camaro

11th Class: Muscle Car 1971 - 1990

1st - Mike Hetz - Garrett PA | Mustang GT

2nd - Julie Kulenovic - Smock PA | 1973 Plymouth Duster

12th Class: Classic Special Interest 1991 - 2017

1st - Time Baker - Friedens, PA | Pontiac Grand AM

2nd - Ken Noga Jr - Uniontown PA | 2016 Chevy Camaro SS

13th Class: Miscellaneous

1st - Gary Ankney - Rectory PA  | 1952 Chevy

2nd- John Shaw - New Stanton, PA | 2005 Chevy

Congratulations to all the winners & thank you to all of those who participated!

go BACK

 

2017 TRUCK SHOW WINNERS

Class 1 Trucks thru 1970:

1st - Robert and Teresa Landis - Berlin PA | 1951 Dodge

2nd Place Tied -

Larry Hemminger - Stoystown PA |1922 Dodge

Richard Birch  - Hooversville PA |1966 Chevy C-10

Class 3 - Trucks 1971 - 1980:

1st - Duane Horning - Meyersdale PA | 1982 Chevy Truck

Class 4 - Trucks 1991 - 2000:

1st - Dick Kinsinger - Somerset PA | 1994 Chevy S-10

Class 5 - Trucks 2001 - 2016:

1st - Ed Walker - Meyersdale PA | Dodge Rumble Bee

Class 7 - Big Trucks (no trailers) thru 1980:

1st - Cody Haer - Meyersdale PA | 1985 AM General M9 23A

Class 10 - Motorcycles thru 1970:

1st - Matthew Caton - Meyersdale PA | 1940 Wanderer

Class 11 - Motorcycles 1971 - 1990:

1st- Michael Emerick - Meyersdale PA | 1988 Intruder Motorcycle

Class 12 - Miscellaneous 1991 - 2016:

1st - Steven Day - Meyersdale PA | Harley Davidson

2nd- Mike Smith - Meyersdale PA | 2012 Victory

3rd - Kurt Emerick - Meyersdale PA | 1999 Harley Sportster 1200

Best of Show:

1st - Duane Horning

2nd - Steve Day

3rd - Ed Walker

Congratulations to all the winners & thank you to all of those who participated!

go BACK

 

2017 GRAND FEATURE PARADE RESULTS

Fire Company

Squad:

500 GPM & Below:

Corriganville Volunteer Fire Company

Bakersville Volunteer Fire Company

Rescue:

750-1000 GPM:

Garrett Volunteer Fire Company

Acosta Volunteer Fire Company

Longest Distance:

1250 GPM & up:

Penn Hills Volunteer Fire Company

Wellersburg Volunteer Fire Company

Tanker:

Ambulance:

Berlin Volunteer Fire Company

Meyersdale Ambulance Association

Oldest Tanker:

Accident Volunteer Fire Company - 1961 Tanker

Pumper / Tanker:

Best Company:

Grantsville MD Volunteer Fire Company

Somerset Volunteer Fire Company

Bands, Floats & others

Marching Band:

1st - Berlin Brothersvalley Marching Band - Berlin PA

2nd - Meyersdale Area High School Marching Band - Meyersdale PA`

3rd - Salisbury Elk Lick Band - Salisbury PA

Floats - Past:

1st - Chicken town

2nd - Legend of the Magic Water

Floats - Present:

1st - Final Drive 4H

2nd - Secret Santa of Somerset

Groups:

1st - Maple City Mudders

2nd - Re-enactors 11th PA Vol. Infantry

Special Music:

Sons of Thunder

Jr. Baton & Drum Corps:

1st - New Centerville Spinnetts

2nd- Keystone Twirlettes

Sr. Baton & Drum Corps:

1st: New Centerville Spinnetts

2nd: Keystone Twirlettes

Drill Team:

Studio 7 School of Dance

Fife & Drum Corps:

Berlin Fife & Drum Corps

Special Judges Award:

Mt. Union Camp

Congratulations to all the winners & thank you to all of those who participated!

go BACK

 

2016 AUTO, TRUCK SHOWS WINNERS and

CLASSIC CRUISE WINNERS

2016 Truck Show: two first place trophies awarded

Class 13 - Miscellaneous:

Braxdon Foy of Berlin | 1950 Dodge Panel Van

Class 4 - Trucks 1991-2000:

Jamie Foy of Berlin | Red 1993 Chevrolet 1500 Pick-up

Classic, Antique and Street Rod Car Show Winners

Class 2 - Antique Car thru 1949 (except Class 1):

1st place- Roger Rittenhouse of Smock, PA | 1933 Chevrolet

2nd place- Daivd Sparrow of Smock, PA | 1948 Plymouth

Class 3 - Antique Cars 1950 - 1959:

1st place- Gary Garletts of Mill Run, PA | 1955 Chevrolet Hardtop

2nd place- Joe Louis of Smithfield, PA | 1956 Chevrolet 2-door Sedan

Class 4 - Antique Cars 1960-1991:

1st place- Steve Emerick of Meyersdale, PA | 1968 Ford Mustang

2nd place- Jack Cantella of Greensburg, PA | 1991 Corvette

Class 5 - Antique Trucks thru 1959 (except Class 1):

1st place- Bernie & Carol Beal of Meyersdale, PA | 1950 Willy's

2nd place- R & M Caton of Meyersdale, PA | 1932 Ford Model BB Dump Truck

Class 6 - Antique Trucks 1960 - 1991:

1st place- Brandon Mort of Salisbury, PA | 1986 GMC

Class 7 - Two-seat Sports Car thru 2016:

1st place- Frank Jacobs of Boswell, PA | 2012 Corvette

2nd place- Leroy Sparr of Meyersdale, PA | 1975 Chevrolet Corvette

Class 8 - Classic Mustangs thru 2016:

There was a tie for 1st place!

Jack & Peggy Beitzel of Meyersdale, PA | 2000 Ford Mustang Cobra

Tom White of Meyersdale, PA | 2002 Ford Mustang GT

2nd place- Adam White of Meyersdale, PA | 1996 Ford Mustang GT

Class 9 - Classic Street Rods pre 1949:

1st place- David Wade of Westernport, MD | 1930 Ford Model A

2nd place- Greg Lowery of Meyersdale, PA | 1949 Chevrolet Truck

Class 10 - Muscle Cars 1950-1970:

1st place- Roger Foy of Berlin, PA | 1967 Chevelle Malibu

2nd place- Brandon Stern of Meyersdale, PA | 1956 Victoria Pro-Street

Class 11 - Muscle Cars 1971 - 1990:

1st place- Ken Duerring of Garrett, PA | 1990 Dodge Daytona

2nd place- Rick Keith of Duncansville, PA | 1986 Corvette

Class 12 - Classic Special Interest 1991 - 2016:

1st place- Butch & Barb Lepley of Meyersdale, PA | 2014 Camaro

2nd place- Jesse Mulhollen of Friedens, PA | 2016 Dodge Challenger

Class 13 - Miscellaneous:

1st place- Dick Kinsinger of Somerset, PA | 1994 Chevrolet S-10

2nd place- Derrick Oester of Meyersdale, PA | 1998 GMC

Best of Show:

1st place- Steve Emerick of Meyersdale, PA

2nd place- Ed Stark of Washington, PA

3rd place- Roger Foy of Berlin, PA

Car Cruise Winnners:

Queen- Butch & Barbara Lepley of Meyersdale, PA | 2014 Camaro

Princess- Robert Maust of Meyersdale, PA | 2008 Mustang GT/CS

Congratulations to all the winners & thank you to all of those who participated!

go BACK

 

2016 GRAND FEATURE PARADE RESULTS

Squad:

Garrett Volunteer Fire Company

Rescue:

Corriganville Volunteer Fire Company

Longest Distance:

Hooversville Volunteer Fire Company

Tanker:

Rockwood Volunteer Fire Company

Oldest Tanker:

New Centerville Volunteer Fire Company

500 GPM & Below:

Berlin Volunteer Fire Company

750-1000 GPM:

Salisbury Volunteer Fire Company

1250 GPM & up:

Wellersburg Volunteer Fire Company

Ambulance:

Meyersdale Ambulance Association

Pumper / Tanker:

Grantsville MD Volunteer Fire Company

Best Company:

Somerset Volunteer Fire Company

Marching Band:

Meyersdale Area High School

Floats - Past:

1st: FB Thomas Drug Store

2nd: Mountain Side Marines

Floats - Present:

1st: Buffalo Creek 4:H

2nd: Somerset Trust Co.

Floats - Future:

1st: The Learning Ladder Pre:school

2nd: Meyersdale Cub Scouts

Jr. Baton & Drum Corps:

1st: New Centerville Spinnetts

2nd: Keystone Twirlettes

Sr. Baton & Drum Corps:

1st: New Centerville Spinnetts

2nd: Keystone Twirlettes

Drill Team:

Studio 7 School of Dance

Fife & Drum Corps:

Berlin Fife & Drum Corps

Special Judges Award:

WWII Re-enactors 87th Infantry

Congratulations to all the winners & thank you to all of those who participated!

go BACK

 

2016 WINDOW DISPLAY RESULTS

Category 1: Commercial

1st place- Aah Sweet Boutique

2nd place- Schafer’s Floral

Category 2: Collector/Hobby

1st place- GC Murphy “Kitchen Collectibles”

2nd place- Woulards

Category 3: Maple

1st place- Tied:

- Wilt’s Discount

- Roxie’s Sheer Miracle

2nd place- GC Murphy “Sugarin’ Time”

Category 4: Antique

1st place- Schafer’s Floral

2nd place- GC Murphy “Victorian Sitting Room”

Congratulations to all the winners & thank you to all of those who participated!

go BACK

March 17 & 18  and  March 21 - 25, 2018

Pennsylvania

Maple Festival

71st

annual

Made with Adobe Muse

updated

Apr. 26, 2018